استعلامات لازم قبل از خرید ویلا از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، برای اینکه یک ویلا به صورت قانونی و بدون مشکل در شمال ساخته و قابل فروش باشد در ابتدای کار وقتی زمین مورد نظر مشخص شد باید اول از همه یه سری استعلامات از ادارات مربوط گرفته شود مبنی بر اینکه این زمین در داخل بافت مسکونی باشد خب سوال اینجاست که منظور از بافت مسکونی چه می باشد؟

زمین های سمت شمال به چند قسمت تقسیم می شوند 1. زمین داخل بافت مسکونی که شما با خیال راحت می توانید در آن اقدام به ساخت کنید، 2. زمین داخل بافت باغی باشد یعنی شما به طور عادی اجازه ساخت بنا در آن ندارید و باید بعد از رفتن به کمیسیون و گرفتن استعلامات کافی اقدام به ساخت کنید، 3. زمین داخل بافت کشاورزی باشد که در اینصورت شما به هیچ عنوان اجازه ساخت ندارید البته تا چند سال قبل با انجام یه سری کارهای غیر قانونی اقدام به ساخت ویلا می کردند و با دادن رشو انشعابات ویلا را نصب می کردند، پس با این توضیحات ما باید در مرحله اول اجازه ساخت قانونی را از ادارات مربوطه بگیریم و بعد از آن اقدام به ساخت کنیم.

بعد از گرفتن استعلامات و پروانه ساخت ، نقشه ویلا مدنظر را تهیه کرده و ساخت ویلا را استارت زده می شود و بعد از اتمام کار و گرفتن پروانه پایان کار آماده فروش می شود، حال ما به عنوان خریدار باید چه چیزهایی را در هنگام خرید ویلا در نظر بگیریم؟

با توجه به توضیحات بالا در هنگام خرید ویلا باید از فروشنده استعلامات قانونی شامل پروانه ساخت و پایان کار را بخواهیم تا مطمن شویم که این ویلا به صورت قانونی ساخته شده است ، بعد از اطلاع از قانونی بودن تا جایی که امکان دارد از فروشنده بخواهیم که از مراحل ساخت ویلا به ما فیلم یا عکس نشان دهد که خدای نکرده در هنگام ساخت کوتاهی انجام نگیرد چون شما در هنگام خرید ظاهر ویلا را خواهید دید نه باطن ویلا را ، خب در اینجا سوال پیش می آید که شاید یه نفر این فیلم یا عکس را نداشته باشد در اینصورت تکلیف چیست؟ انتخاب مشاور املاک معتبر و خوب در هنگام خرید از واجبات می باشد شما در هنگام انتخاب املاک برای خرید ویلا باید دقت لازم را داشته باشید که املاکی که قرار است با آن کار کنید املاکی معتبر و با انصاف باشد، مشاوران املاک نسبت به سازندگان منطقه شناخت کامل دارند و این شناخت باعث می شود که ویلاهایی که به شما معرفی می کنند از نظر ساخت و قاننی بودن هیچ مشکلی نداشته باشد.

بعد از اینکه به توافق رسیدیم و به مرحله امضا مبایعه نامه رسیده شده حتما باید از شورای محل و دهیار مربوطه استعلام ملک مربوطه را گرفت و از سلامت و مالکیت کامل آن مطمن شد و از دفتر املاک مربوطه بخواهیم که کد رهگیری برای ما گرفته شود.

چرا باید کد رهگیری بگیریم

کد رهگیری شامل کد پستی ملک مربوطه، پلاک اصلی و فرعی ثبت شده، مشخصات مربوطه و متراژ و نوع ساخت ویلا در آن ذکر شده که شما با این کد می توانید از ادارات مربوطه نسبت به ملک استعلام لازم را بگیرید، نکته مهمی که باید به آن توجه کرد املاک هایی می تواند کد رهگیری برای شما بگیرند که دارای پروانه املاک هستند و اگر نداشته باشند نمی توانند بگیرند، از این رو مشتریان عزیز باید قبل از خرید ویلا در شمال حتما باید به این نکته توجه کنید که از املاک مربوط قانونی و دارای پروانه املاک باشند.

گرینه بعدی که باید به آن توجه کنیم مربوط به سند ویلا می باشد.

سند ویلا در شمال

یکی دیگر از موارد مهم در زمینه خرید و فروش املاک در شمال سند ویلا می باشد مورد مهمی که حتما باید به آن توجه کرد معمولا سندهای ویلا در شمال به صورت شورایی می باشد و کمتر ویلایی پیدا می شود که سند شش دانگ یا تک برگ داشته باشد در فایل ویلا سند دار به طور کلی در مورد سند ها توضیح داده ایم ولی بحث الان ما در مورد این می باشد که با ویلاهایی که سند شورایی دارد چه کنیم؟ گرفتن سند معمولا پروسه زمان بری می باشد و برای گرفتن یک سند شاید بیشتر از 6 ماه زمان ببرد روی این حساب اکثر سازنده ها به دنبال گرفتن سند نمی روند شما با گرفتن استعلامات لازم از دهیاری و شورای محل در مورد ویلای مربوطه به اطمینان کامل خواهید رسید، شما می توانید از املاک مربوطه و یا فروشنده بخواهید که برای شما سند بگیرند و در مبایعه نامه ذکر شود که بعد از یه مدت زمان سند به دست شما برسد.

خریدن ویلا پروسه همچین راحتی نمی باشد ولی سخت هم نیست شما با کمی دقت و توجه و انتخاب املاک مناسب می توانید با خیال راحت اقدام به خرید ویلا کنید چون واقعا در حال حاضر پولی که شما برای خرید ویلا صرف می کنید پول کمی نمی باشد پس حتما باید دقت کنید، گروه املاک پارس مسکن با داشتن کادری مجرب و شناخت کامل به منطقه و سازنده ها و همچنین داشتن تجربه کافی در همه زمینه ها می توانند به شما عزیزان در انتخاب ویلا کمک کند و خریدی امن و راحت داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *