عرصه و اعیان ملک با کاربرهای مختلف شامل تجاری، مسکونی، اداری و… می باشد. به طور کلی عرصه زمینی است که برروی آن ساختمانی احداث می شود، اعیان هم همان ساختمان احداث شده بر روی آن زمین می باشد.

عرصه و اعیان ملک ، کلمه ای آشنا برای افرادی می باشد که در زمینه تبادلات ملک فعالیت می کنند. اما برای افرادی که آن چنان با تبادلات ملکی کار نمی کنند یا آغاز ساخت و ساز ساختمان می باشند، کلمه ای نا آشنا می باشد. عرصه، به زمینی گفته می شود برای احداث آپارتمان، مورد استفاده اشخاص قرار می گیرد و اعیان، به آپارتمان یا ساختمانی گفته می شود که دارای کاربری تجاری، مسکونی ، اداری می باشد و ساختمان مورد نظر، احداث شده می باشد.

به صورت کلی، هنگام عقد قرارداد، عرصه و اعیان ملک با هم مورد معامله قرار می گیرند و سند، 6 دانگ انتقال می یابد. البته یکسری شرایط خاص مانند موقوفی بودن نیز وجود دارد. در این صورت، عرصه و اعیان به صورت تفکیک شده، ثبت می شود. برای خرید ویلا حتما باید به این موضوع توجه داشته باشید، تا خریدی امن و خوب داشته باشید.

مراحل تفکیک عرصه

  •  در مرحله ی نخست، شخص متقاضی ( مالک زمین ) با مراجعه به شهرداری، تقاضای این کار را می دهد. در صورتی که خود شخص، قادر به مراجعه به شهرداری نباشد، می تواند وکیل قانونی خود را بفرستند. مالک زمین، باید مدارک و اسناد زمین را به شهرداری تحویل دهد تا نخستین گام از مراحل تفکیک عرصه، تکمیل شود.
  •  در مرحله ی دوم، شخصی که مسئول بررسی مدارک می باشد، یک نسخه از نقشه ی شهرداری را به شخص متقاضی و نسخه ی دیگر را به همراه مدارک و اسناد به اداره ی ثبت ارسال می نماید. برای تفکیک اعیان، باید این مدارک درون دفتر اسناد رسمی ثبت شود؛ به همین دلیل شخص متقاضی باید به این دفتر مراجعه نموده و تقاضای خود را ثبت نماید.
  •  در مرحله سوم و مرحله ی آخر، نماینده ی اداره ی ثبت به همراه یک نقشه بردار، در محل حضور یافته و به دقت مدارک، نقشه شهرداری و سند ملک را تطبیق می دهد و در صورتی که مشکلی از بابت تجاوز به معابر عمومی یا شهری وجود نداشته باشد، صورت مجلس تفکیکی را ارسال می نماید. پایان کار منوط به پرداخت هزینه های مربوطه می باشد تا باعث دریافت مدارک، شود.

تفکیک اعیان

اولین مرحله برای دریافت گواهی تفکیک اعیان، گواهی پایان کار ساختمان مربوطه می باشد. مالک یا وکیل قانونی وی، پس از دریافت گواهی پایان کار ساختمان، نزد دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و درخواست تفکیک اعیان را می دهد. در این مرحله پس از ثبت درخواست، نماینده ی ثبت اسناد و نقشه بردار به محل رفته و آن را بررسی می نماید. نقش بردار باید نقشه ای دقیق به همراه کروکی رسم نماید. سپس این نقشه به همراه صورت مجلس تفکیکی، به اداره ثبت اسناد ارسال می شود و پس از تأیید و پرداخت هزینه های مربوطه، گواهی تفکیک اعیان تقدیم می گردد.

صورت مجلس تفکیکی شامل چه چیزی می باشد؟

  • اطلاعاتی مختصر راجع به ملک و سوابق آن
  • اطلاعات کاملی از قطعات مفروزی و مساحت آن ها
  • اطلاعات کاملی درباره ی قسمت های مشاعی موجود

امیدواریم مطالب ارائه شده برای شما مفید واقع شده باشد. برای اطلاعات بیشتر در حوزه املاک و خرید ویلا در شمال با مشاوران املاک پارس مسکن تماس بگیرید.

با ثبت نظرات، پیشنهادات و انتقادات ما را برای انتشار مطالب بیشتر دلگرم تر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *