مراحل صدور مجوز ساخت ویلا و پروانه ساخت روستایی اولین مرحله شروع ساخت به حساب می آید و شما برای اینکه بتوانید مجوز ساخت کسب کنید باید چندین مرحله اداری را با مدارک مورد نیاز طی کنید.

اگر قصد خرید ویلا دارید شاید به این مسئله خیلی برخورد نکنید اما ممکن است بخواهید از مراحل صدور مجوز ساخت ویلا اطلاع یابید.

مراحل صدور مجوز ساخت ویلا و مدارک مورد نیاز چیست؟

  1. تهیه مدارک لازم
  2. درخواست صدور پروانه ساخت روستایی بصورت کتبی
  3. بازدید دهیار و شورا از ملک
  4. بازدید مهندس ناظر بنیاد بر پروژه های روستایی
  5. تائیدیه مهندس ناظر بنیاد و مهر و امضاء رئیس بنیاد مسکن (مرحله پایانی دریافت پروانه ساخت)

1. مدارک مورد نیاز جهت دریافت پروانه ساخت

  • مدارک مالک اعم از کارت ملی، شناسنامه
  • مدارک زمین شامل سند یا فروش نامه با متراژ دقیق
  • درخواست کتبی

2. درخواست صدور پروانه ساخت روستایی بصورت کتبی

درخواست کتبی صدور پروانه  که اولین مرحله دریافت پروانه ساخت روستایی محسوب میشود مالک باید تقاضا مکتوب خود را جهت اخذ جواز به دهیار و شورای محل ارجاع دهد.

3. بازدید دهیار و شورا از ملک

پس از درخواست کتبی مالک به دهیار و شورای محل ، افراد ذیربط برای بازدید ملک مربوطه اقدام میکنند ، این مرحله چنانچه ملک مربوطه قسمت بافت مسکونی واقع شده و مالکیت آن اثبات شده باشد، متراژ دقیق ملک را مشخص کرده و به درخواست مورد نظر پاسخ می دهند .

مرحله بعد چنانچه ملک مربوطه از نظر مالکیت و متراژ مشکلی نداشته باشد (طبق سند مربوطه باشد) با توجه به طرح هادی و عقب نشینی جواب تایید می دهند .

4. تقاضای صدور پروانه ساخت روستایی به بنیاد مسکن

بعد از اخذ تائیدیه کامل توسط دهیار، درخواست دیگری از جانب دهیار برای ملک مورد نظر به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی داده میشود تا اقدامات اولیه مربوط به آن صورت پذیرد.

5. بازدید مهندس ناظر بنیاد بر پروژه های روستایی

مهندس ناظر بنیاد مسکن جهت بازدید به محل ملک مربوطه اعزام شده و با بررسی فاکتورهای پروانه ساخت ، تائیدیه خود نسبت به آن ملک اعلام و ابلاغ میکند .

6. تائیدیه مهندس ناظر بنیاد و مهر و امضاء رئیس بنیاد مسکن (مرحله پایانی دریافت پروانه ساخت)

مهندس ناظر تاییدیه خود را به رئیس بنیاد ارجاع میدهد و در نهایت با تائیدیه نهایی که با مهر و امضا رئیس صورت میگیرد درخواست صدور جواز ساخت روستایی در سیستم بنیاد ثبت میگردد .

کمیسیون ماده ۹۹ چیست؟

جهت ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم های خارج از بافت مسکونی ، این مصوبه که نمایندگان قوه قضائیه ، وزارت کشور و وزارت مسکن و شهرسازی راس آن قرار دارند با سازنده متخلف برخورد لازمه انجام میدهند و نسبت به تخریب بنا ملک مورد نظر اقدام میکنند همچنین سازنده میتواند با پرداخت جریمه (ماده ۴) معادل پنجاه درصد تا هفتاد درصد قیمت روز اعیانی پرداخت و نسبت به دریافت جواز و پایان کار اقدام کند.

لازم به ذکر است که به دلیل سوء استفاده بیش از حد ماده ۴، قوه قضاییه و وزارت مسکن تا اطلاع ثانوی استفاده از این ماده را منع کردند. برای خرید ویلا در شمال این مورد که ویلا مدنظر در بافت مسکونی بوده و دارای جواز، پروانه ساخت باشد بسیار مهم می باشد و باید به این مورد دقت کامل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *