راهنمای خرید زمین در شمال

امروزه خرید زمین در شمال یکی از بهترین روش های کسب درآمد به شمار می ‌آید. از این رو، یافتن یک زمین مناسب که با موفقیت در سرمایه گذاری همراه باشد، از عوامل مهم در این زمینه محسوب می گردد. شاید برخی افراد تصور کنند که خرید زمین و ملک در شمال کار آسانی است. ولی باید بدانید که نسبت به سایر سرمایه‌ گذاری ‌ها در شهرهای شمالی، نیاز به تحقیقات و اطلاعات بیشتری دارد. زیرا هرگونه اشتباه ممکن است منجر به از دست دادن حجم بالایی از سرمایه گردد و شما دچار ضرر و زیان مالی شوید.

خرید زمین در شمال به دو هدف عمده زیر صورت می پذیرد:

  1. ساخت و ساز و سکونت
  2. سرمایه‌ گذاری و سودآوری در آینده

در واقع افراد با هر هدفی که اقدام به خرید زمین در شمال نمایند، در ابتدا لازم است با یک سری نکات مهم در این مورد آشنا شوند. معمولا عده‌ ای از روی علاقه زیاد به زندگی در طبیعت این تصمیم را می‌ گیرند و عده ‌ای نیز جهت حفظ ارزش پول خود و دستیابی به سود بیشتر در آینده به دنبال این کار می ‌رود. همانطور که می دانید، این گونه افراد بعد از خرید زمین سریعا به فکر ساخت و معماری آن می ‌افتند تا در زمین خود یک ویلای لوکس و جذاب را برای زندگی دائمی و یا استراحت های چند روز داشته باشند.

خرید زمین در شمال چه اهمیتی دارد؟

ممکن است این سوال برایتان پیش آید که به چه علت خرید زمین در شمال با استقبال زیادی همراه بوده و دلیل تمایل افراد برای انجام این کار چه می باشد؟ حتما در اطراف خود افرادی را دیده اید که در کلان شهرها زندگی می ‌کنند، ولی جهت افزایش سرمایه خود شمال کشور را انتخاب می‌ نمایند و بلافاصله به خرید زمین در شمال می پردازند. پس اینطور به نظر می ‌رسد که در میان انواع سرمایه گذاری ها، خرید زمین در شمال بسیار حائز اهمیت می باشد و یکی از مهمترین علت آن نیز پتانسیل بالای رشد پذیری مناطق شمال کشور است.

لازم به ذکر می باشد که در بیشتر استان ها خانه سازی به حداکثر خود رسیده است، ولی شمال کشور که دارای هوای سالم، طبیعت بکر و پتانسیل سرمایه ‌گذاری فراوانی می باشد، ظرفیت های زیادی در زمینه های مختلف دارد. عوامل زیر را می توان از دلایل علاقه افراد به خرید زمین در شمال دانست:

●  فراوانی زمین در شمال

یکی از نقاط قوت مناطق شمال کشور، فراوانی زمین است که آینده رو به رشدی را به دنبال خواهد داشت.

●  تفاوت چشمگیر قیمت ها در شمال کشور نسبت به کلان شهرها

اصولا شما با سرمایه ای که کنار گذاشته اید، می توانید اقدام به خرید زمینی بزرگ با موقعیت عالی در شمال نمایید. ولی همان میزان سرمایه در کلان شهرها شما را دچار محدودیت هایی خواهد کرد که این امر ناشی از بالا بودن هزینه ها در شهرهای بزرگ می ‌باشد.

●  به صرفه بودن خرید زمین در شمال

علاوه بر خرید زمین، هزینه ساخت و ساز در شمال کشور نیز نسبت به شهرهای بزرگ بسیار به صرفه تر است. بر این اساس، سرمایه‌ گذاران به این می اندیشند که چرا این فرصت گرانبها را از دست بدهند! زیرا باید برای خرید زمین در شهرهای شلوغ متحمل هزینه ‌های بیشتری شوند، در صورتی که با خرید زمین در شمال، آینده درخشانی در انتظارشان می باشد.

اقدامات لازم جهت خرید زمین در شمال

احتمالا شما هم با تبلیغات گسترده و آگهی های متعددی در روزنامه‌ ها و سایت ‌ها برای خرید زمین مواجه شده اید. آگهی‌ هایی که نشان از یک سرمایه بزرگ و امن در آینده می باشد. ولی به این فکر کرده اید که تا چه حد این آگهی ها قابل اعتماد هستند؟!

مسلما اگر ما هم قصد سرمایه گذاری ملک را داشته باشیم، با دیدن این تبلیغات گرایش بیشتری به آن پیدا می کنیم. ولی خرید زمین در مناطق شمالی مسئله مهمی است که نمی توان به سادگی از کنار آن عبور کرد و نسبت به آن بی اهمیت بود. در ادامه چند گام اساسی که از اقدامات لازم برای خرید زمین در شمال به حساب می ‌آیند را بیان می نماییم:

گام اول: ارزیابی همه جانبه ملک

اولین اقدام برای خرید زمین، بررسی همه جانبه آن می باشد. یعنی شما باید به یک تحقیق کامل در رابطه با منطقه مورد نظر و املاک موجود در آن بپردازید و از صلاحیت منطقه جهت سرمایه گذاری اطمینان حاصل نمایید. پس از آن، شناخت موقعیت و کاربری زمین امری مهم تلقی می گردد. در واقع کاربری زمین به نوع استفاده افراد از آن گفته می ‌شود. اصولا کاربری زمین های شمال کشور به انواع مسکونی، تجاری، صنعتی، کشاورزی و غیره تقسیم ‌بندی می ‌شود. بعد از آشنایی با کاربری زمین، باید به دنبال کشف یک سری موانع قانونی و حقوقی باشید.

یک نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، شناسایی مالک واقعی زمین می باشد. زیرا با افزایش خریداران زمین در مناطق شمالی، فروشندگان قلابی نیز از این موقعیت به نفع خودشان استفاده می کنند. از این رو، باید اطلاعات لازم را از شورای محل کسب نموده تا بتوانید مالک واقعی زمین را به آسانی شناسایی کنید. در این میان، صحبت با همسایگان، دهیاری و افراد بومی نیز نباید فراموش شود. پس از تحقیقات اولیه در مورد زمین مورد نظر، آنگاه می توانید به صورت رسمی اقدام به خرید نمایید.

گام دوم: مذاکره با فروشنده

نحوه مذاکره با فروشنده زمین یکی دیگر از اقدامات مهم در این مورد می باشد. در این مرحله، خریدار و فروشنده با یکدیگر توافق می کنند.

گام سوم: خرید زمین

بعد از سپری کردن مراحل بالا، نوبت به معامله که مهمترین قسمت خرید است، می ‌رسد. قرارداد و مبایعه نامه نیز در این مرحله تنظیم می گردد. پیشنهاد می ‌کنیم درصورت عدم اطلاعات لازم در این زمینه، حتما از یک وکیل برای عقد قرارداد بهره بگیرید.

نکات اساسی برای خرید زمین در شمال

باید بدانید چیزی که در هر معامله ای از خود معامله مهمتر است، آگاهی کامل به موضوع مورد معامله و در نظر گرفتن تمامی جوانب آن است تا یک معامله موفق و امن داشته باشید. درست است که خرید زمین در شمال نوعی سرمایه ‌گذاری به حساب می ‌آید که امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته، ولی نباید تصور کرد که چون این کار زیاد انجام می گیرد، حتما کار بسیار ساده ای است!

به طور کلی نیازها، انتظارات و پیش ‌بینی ‌های شما باید با معامله ای که پیش رو دارید، همسو باشد تا به یک نتیجه مطلوب برسید. بهتر است که تصمیم درستی بگیرید. یک سری نکات اساسی که باید به آنها دقت نمایید عبارتند از:

1- هدف از سرمایه گذاری

ابتدا باید هدف شما از سرمایه‌ گذاری مشخص باشد. مثلا آیا قصد تبدیل زمین به یک ملک تجاری یا مسکونی را دارید و یا اینکه می خواهید یک زمین خالی را به عنوان سرمایه نگه دارید؟

2- میزان بودجه

 سعی کنید که قبل از معامله، میزان دقیق سرمایه خود را در نظر بگیرید. این کار کمک شایانی می ‌کند تا هرچه سریعتر بتوانید زمین مناسبی را پیدا کنید. زیرا میزان بودجه شما تعیین کننده می باشد.

3- بررسی منطقه

 هنگامی که تصمیم نهایی را برای خرید زمین در شمال اتخاذ نمودید، حتما منطقه مربوطه را مورد بررسی قرار دهید و به ارزیابی رشد منطقه و موقعیت آن بپردازید. آنگاه با آگاهی بیشتر اقدام به خرید نمایید.

4- توجه به سند زمین

سند زمین از مهمترین نکات در خرید آن می باشد. ابتدا باید مطمئن شوید که زمین مورد نظر سند دارد یا نه. همانطور که می دانید، تعدادی افراد سودجو در هر معامله ای وجود دارند. بر این اساس، باید دقت لازم را به عمل آورید تا سرتان کلاه نرود. بهتر است که از مشاوران با تجربه و متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

5- بررسی زمین از نظر حقوقی

 شما باید حتما از طریق شهرداری اطمینان حاصل نمایید که زمین مد نظر هیچ گونه مشکل حقوقی نداشته باشد. مثلا زمین نیاز به عقب نشینی نداشته باشد و مواردی از این قبیل.

6- مشخص نمودن نوع کاربری

 در صورتی که قصد شما از خرید زمین در شمال شروع یک فعالیت جهت سوددهی می باشد، باید نوع کاربری را مشخص نمایید و با توجه به آن اقدام به خرید کنید. البته برای راه اندازی کسب و کار مد نظر، پتانسیل منطقه نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

آشنایی با فواید خرید زمین در شمال

●  یکی از مزیت‌ های خرید زمین در شمال این است که شما می توانید از حق مالکیت مستقیم نسبت به زمین برخوردار شوید. شما بر اساس توافق با فروشنده، در ازای خرید زمین پول مشخصی را پرداخت می کنید و مالکیت آن را به دست می ‌آورید. حق مالکیت مستقیم زمین یک سند معتبر به حساب می ‌آید که مالک زمین با آن اجازه دریافت وام بانکی را خواهد داشت.

●  یکی دیگر از فواید خرید زمین در شمال، نگهداری کمتر آن است. اصولا زمین های خالی که هیچ استفاده ای از آنها نشده است، بسیار به صرفه تر هستند. زیرا نیاز نیست که مالک قبض آب، برق و گاز را پرداخت کند. همچنین از یک سری موارد دیگر که نیاز به هزینه دارد، معاف می گردد.

●  در سال ‌های اخیر قیمت زمین رشد قابل توجهی داشته است و پیش ‌بینی می ‌شود که در سال‌ های آینده نیز به همین روال باشد. بنابراین یک سرمایه‌ گذاری عالی برای شما به شمار می آید. در واقع شهرهای شمالی با ویژگی هایی که دارند، جهت خرید تضمینی و یک سرمایه گذاری خوب، بسیار مناسب می باشند. آب و هوای مطلوب و چشم ‌انداز زیبا سبب شده که افراد زیادی اقدام به خرید زمین و ساخت و ساز در آن می نمایند و به سود بیشتری نیز دست می یابند.

●  کسانی که به دنبال آسایش و آرامش و هوای پاک می باشند، با خرید زمین در شمال و دریافت مجوز ساخت می ‌توانند یک زندگی سالم و به دور از آلودگی های شهرهای بزرگ را تجربه نمایند. علاوه بر آن، افرادی که موفق به اخذ جواز می ‌شوند و دیگر قصد ساخت ملک را ندارند، می ‌توانند زمین دارای مجوز ساخت و ساز را با قیمت بالاتری به فروش برسانند.

بهترین زمان برای خرید زمین در شمال

مسلما اشخاصی که به فکر خرید زمین در شمال هستند، فقط به سراغ شهر مورد نظر و قیمت زمین می‌ روند. بدون آنکه بهترین زمان خرید را بدانند. معمولا برای تغییر سبک زندگی و سرمایه ‌گذاری، به رونق بازار، رکود و زمان خرید توجه نمی ‌شود. در این خصوص باید بگوییم که خرید زمین در زمان نامناسب باعث از دست دادن امتیازات زیادی می ‌شود. پس باید به رونق بازار خرید و فروش ملک در شمال توجه نمایید. بنابراین برای خرید زمین در شمال، انعطاف‌ پذیری در فصل خرید از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

اگر به دنبال یک معامله خوب هستید، باید بهترین زمان را برای این کار انتخاب نمایید. تمامی آنچه که بیان نمودیم، با یک جستجوی دقیق در بازار مسکن به آسانی صورت می پذیرد و در دسترس شما قرار می گیرد. برای این منظور، سعی کنید که هر چهار فصل سال را در زمینه خرید و فروش مورد بررسی قرار دهید.

در حالت کلی، خرید زمین در شمال در هر یک از فصول سال از مزایا و معایبی برخوردار می باشد. به همین دلیل به صورت قطعی نمی توان بیان نمود که کدام فصل برای این کار بهتر است. برخلاف تصور بسیاری از مشتریان، خرید زمین در شمال کشور در دوره رکود بازار خرید و فروش، بهترین زمان می باشد.

حرف آخر

ما سعی کردیم که در این مقاله اطلاعات مفیدی را در مورد خرید زمین در شمال در اختیار شما قرار دهیم. پیشنهاد می ‌کنیم که قبل از اقدام به این کار مهم، ابتدا تمامی جوانب را بررسی نمایید. برای کسب نتیجه بهتر و یک انتخاب مناسب تر، بهتر است که حتما با مشاوران متخصص که در زمینه خرید و فروش املاک خبره هستند، مشورت نمایید تا به هدف خود برسید، مشاور املاک پارس مسکن با سابقه چندین ساله در حوزه خرید ویلا در شمال، فروش ویلا و همچنین خرید و فروش زمین در شمال می تواند بهترین راهنمایی ها را خدمت شما عزیزان ارائه دهد.

 

وبلاگ
ترندهای جدید چیست؟

پست های وبلاگ