آمل کجاست و شرایط زندگی در آن چگونه است؟

معرفی دروازه مازندران شهر زیبا و سرسبز آمل

آمل سرسبز یکی از قدیمی ترین شهرهای استان مازندران است  و با توجه به نزدیکی این شهرستان سرسبز به استان تهران اولین مقصد مسافران تهرانی است. این شهرستان به دلیل دارا بودن موقعیت جغرافیایی بی نظیری که دارد  به نوار ساحلی شمال کشور نزدیک و علاوه بر نزدیکی به دریا، جنگل های سرسبز و بی نظیری را دارد به گونه که بسیاری از افراد برای مسافرت بهترین گزینه برای انتخاب مقصد را آمل می دانند. علاوه بر موارد گفته شده شرایط زندگی در آمل با توجه به شرایط آب و هوایی منحصر به فرد و پاکیزه و خاک حاصلخیز و سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز و … بسیار رونق دارد. ماشینی شدن زندگی و وجود آلودگی های هوایی و ترافیکی و …. سبب شده که با هر تعطیلی، آمل مقصد مسافرت بسیاری از افراد باشد زیرا برای فرار از شرایط گفته شده و رسیدن به آرامش و لذت بردن از طبیعت  انتخاب آمل گزینه بسیار مناسبی است. از مهمترین جاذبه های گردشگری  این شهرستان می توان به

  • دریاچه دو خواهران
  • پل معلق
  • دشت لار
  • غارهای طبیعی از جمله:  دیو سفید، اسک، گل زرد پلور، سیاه پور امیری و …..
  • منطقه ییلاقی لاسم
  • انواع آبشارها از جمله آبشار آلامل، پرومد، قلعه دختر، سنگ در کا و ….
  • پارک جنگلی میرزا کوچک خان جنگلی
  • ساختمان موزه تاریخی و باستانی آمل
  • آتشکده آمل و …. اشاره کرد هر چند که وجود جنگل های بی نظیر و دریای زیبای خزر سبب شده که جای به جای این شهرستان خود جاذبه گردشگری باشد. این شهرستان برای افرادی که قصد مهاجرت دارند به دلیل شرایط آب و هوایی و …. می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

آمل نخستین پایتخت علویان و مرکز اشکانیان

شریانی ترین شهر استان مازندران که اتصال دهنده استان سرسبز مازندران به پایتخت کشور است. پایتخت برنج با کیفیت و خوشبو ، قطب صنعت و فرهنگ استان مازندران ، امام‌زاده عبدالله(ع) آمل، شاخص‌ترین امام‌زاده ایران که در جاده هزار و 5 کیلومتر مانده به این شهرستان قرار دارد. وجود 5 شهرک صنعتی بزرگ و مستقل،  صنایع و معادن کارخانه ای و صادراتی شهر آمل ( صنعت چرم سازی، صنایع چوب، چاپ و انتشارات، صنایع غیر فلزی معدنی و ….) محصولات کاغذی و منسوجات، مرکبات، تره بار، برنج از مهمترین صادرات این شهرستان به سایر شهرهای کشور و خارج از کشور است که شرایط زندگی در آمل را  مهیا کرده زیرا موارد گفته شده نقش بسیار مهمی  را در گردش اقتصادی این شهر انجام می دهند.

شرایط زندگی در آمل

برای افرادی که قصد مهاجرت به شهرستان زیبا و سرسبز آمل را دارند ضروری است که قبل از این تصمیم شرایط زندگی در آمل را در نظر بگیرند. شهرستان های استان مازندران به خصوص شهر آمل به دلیل نزدیکی زیاد به استان تهران ( حدود 3 ساعت ) و بزرگترین شهر استان مازندران، نزدیکی این شهرستان به سایر شهرهای استان مازندران و … سبب شده  شرایط و موقعیت ویژه ای برای زندگی داشته باشد. یکی از شهرهای مقصد گردشگری، وجود دانشگاه های مختلف در این شهر، موقعیت های جغرافیایی، قطب بزرگ تولید برنج، سرمایه گذاری بسیار بالا در زمینه ساخت و ساز و خرید و فروش املاک و خرید ویلا در شمال و آمل …. سبب شده شرایط زندگی در آمل در مقایسه با سایر شهرهای ایران از در رفاه بیشتری باشد.

همه ما برای یک بار هم که شده از محصولات لبنی کاله استفاده کرده ایم در واقع این کارخانه یکی از کارخانه های مطرح و بزرگ در زمینه تولید انواع فرآورده های دامی است که شرایط زندگی در آمل را برای بسیاری از افرادی که به طور مستقیم و غیر مستقیم در اشتغال دارند بسیار راحت کرده است و با توسعه این کارخانه بزرگ و مطرح زمینه اشتغال تعداد بسیار زیادی نیروی بومی و غیر بومی فراهم شده است.

چرا باید شمال را برای زندگی انتخاب کرد؟

از آنجایی که زندگی در شهرهای بزرگ برای بسیاری از افراد به دور از شرایط کاری سخت و ترافیک و .. بسیار سخت و طاقت فرسا شده،  آلودگی هوا و بسیاری از این موارد هم بر این مشکلات دامن زده اند. بسیاری از افراد برای فرار از اینگونه شرایط و رسیدن به آرامش شهرهای شمالی را برای زندگی انتخاب می کنند که از این بین شرایط زندگی در آمل به دلیل نزدیکی به تهران و بزرگ بودن شهر در مقایسه با سایر شهرهای استان مازندران و وجود موهبت های طبیعی خدادادی جنگل و دریا و ….. بهترین گزینه برای این افراد است.  اگر برای خرید منزل به املاکی مراجعه کنید متوجه می شوید که امروزه بسیاری از املاک داران استان های تهران، اصفهان، مشهد و …. بیشترین فعالیت را در این منطقه دارند و در واقع به گونه ای بازار خرید و فروش املاک را در این شهرستان و سایر شهرهای شمال ایران در دست گرفته اند به خصوص برای افرادی که در شغل ساخت و ساز و خرید و فروش هستند این شهرستان می تواند  یکی از انتخابات برای زندگی باشد.

  شروع یک زندگی جدید در آمل

با شروع زندگی و خرید ملک در آمل و خرید ویلا در آمل در واقع با یک تیر دو نشان را هدف قرار داده اید زیرا هم نوعی سرمایه گذاری را  انجام داده اید و هم اینکه زندگی جدیدی را در یک شهر خوش آب و هوا و با امکانات شروع کرده اید. شهرستان آمل یکی از شهرهای مهاجر پذیر برای کار و زندگی است. رشد بالای  خدمات و زیرساخت ها از نظر ساخت ویلا و آپارتمان و مجتمع های تجاری از یک سو و خدمات رفاهی  و مسافر پذیری و … سبب ایجاد تحولات بسیار زیادی در این شهرستان شده که امروزه در کنار کار کشاورزی و صنعتی ارزش خدمات به مسافر پذیری بسیار بیشتر شده و بسیاری از افراد به این کار روی آورده اند. در واقع وجود مسافر هم در رونق و آبادانی و بهتر شدن شرایط زندگی در آمل نقش مهمی را ایفا می کند زیرا هر مسافر با ورود خود به این شهرستان از امکانات و خدمات و … این شهرستان استفاده می کند و در قبال آن  هزینه مناسبی هم پرداخت می کند.

قیمت محصولات در شهر آمل

همانطور که گفته شد زندگی در شهر آمل با توجه به مشخصه های بارز این شهرستان مزایای بسیار زیادی دارد اما برای افرادی که می خواهند از شرایط زندگی در آمل و سایر شهرستان های شمالی کشور اطلاعات دقیقی به دست بیاورند باید به این نکته هم توجه داشته باشند که این شهرستان ها به دلیل  گردشگر و توریست پذیر بودن هزینه زندگی در این شهرها تا حدودی بالا می باشد که بیشتر هم تحت تاثیر جنبه توریستی و گردشگری قرار دارد. به عنوان مثال  ممکن است محصولی در شهر آمل خریداری  شود و همان محصول  هم  در شهرستان نور خریداری شود مسلما قیمت محصول در شهرستان نور با توجه به توریستی و پایتخت ساحلی شمال کشور و …. هزینه بیشتری دارد.

برای افرادی که قصد زندگی برای چند ماه در سال را دارند بهترین گزینه خرید آپارتمان در مقایسه با خرید ویلا است زیرا  از نظر امنیتی و … خرید آپارتمان گزینه مناسب تری در مقایسه با ویلا است. در صورتی که شغل مناسب و منبع درآمدی کسب و کار مناسب وجود داشته باشد می توان این مورد را در نظر نگرفت و زندگی رضایت بخشی را در این شهر داشت. افراد ساکن  در این شهرستان به  این هزینه ها و شرایط زندگی عادت دارند اما برای افرادی که قصد مهاجرت و شروع زندگی در این شهرستان را دارند توجه به این نکته بسیار ضروری است.

بررسی هزینه ها در شهر آمل به صورت روزانه و ماهانه

برای افرادی که قصد زندگی در شهر  آمل را دارند این نکته حائز اهمیت است که از هزینه های زندگی اطلاعات کافی را داشته باشند.  این افراد با دو دسته هزینه روبرو می شوند دسته اول مربوط به هزینه های روزانه است که مواردی از قبیل خرید مواد غذایی، حمل و نقل، هزینه پوشاک و سرگرمی و … را شامل می شود و دسته دوم مربوط به هزینه های ماهیانه است که شامل هزینه اجاره خانه، هزینه شارژ ساختمان و هزینه مربوط به قبض آب و برق و گاز و تلفن و … می باشد که باید حساب شده با این موارد برخورد کرد.

کیفیت زندگی در شهر آمل

یکی از مهمترین و حساس ترین مطالعات در بحث حوزه شهری نحوه کیفیت زندگی است که خوشبختانه در شهرستان آمل به دلیل دارا بودن این شهرستان به مولفه های اجتماعی، اقتصادی و محیطی از کیفیت مناسبی برخوردار است و همین امر شرایط زندگی در آمل را راحت کرده است. شهر آمل در زمینه خرید و فروش ملک جزو گرانترین شهرهای استان مازندران است که به دلیل موقعیت ویژه این شهرستان، دستمزد بالای کارگران و گرانی مصالح ساختمانی و … را عامل خرید آپارتمان و ویلا معرفی کرده اند در صورتی که باید به نقش دلالان در بازار خرید و خروش هم تاکید شود. 

علت محبوبیت شهرهای شمالی

بسیاری از افراد بعد از  بازنشستگی از کار  می خواهند باقی عمر خود را به استراحت و لذت بردن از طبیعت و زندگی آسوده  طی کنند و  بسیاری از این افراد زندگی در شهر های شمالی را برای این تصمیم خود انتخاب می کنند. که آمل به عنوان دروازه مازندران بهترین گزینه است.  توجه به شرایط آب و هوایی، پذیرش اجتماعی ، تنظیم مقدار بودجه، شرایط بهداشتی  …. از موارد لازم و ضروری برای انتخاب و مهاجرت به شهرهای شمالی است.

نتیجه گیری

همانطور که میدانید زندگی در هر شهری شرایط خاص خود را دارد که شهرستان آمل هم از این قاعده مستثنی نیست و با توجه به شرایط منحصر به فرد و ویژه ای که دارد انتخاب بسیاری از افراد برای مهاجرت و زندگی کردن شده است که  ضروری است نکات بسیار مهم و اطلاع کافی از همه جنبه ها در مورد این شهر داشته باشند که بتوانند با آسودگی خاطر در این شهر زندگی راحتی را داشته باشند.

وجود جاذبه های گردشگری، آب و  هوای مطبوع، نزدیکی به خط نوار ساحلی دریای خزر ( محمود آباد) نزدیکی به پایتخت کشور و اولین شهر در مسیر جاده  اتصالی مازندران و تهران  (جاده هراز) وجود موقعیت های خوب اقتصادی و اجتماعی و کشاورزی، صنعتی و فرهنگی و …. سبب شده شرایط زندگی در این شهر بسیار مناسب باشد اما ذکر این نکته هم ضروری است که در قبال مزایای خاصی که این شهر و سایر شهرهای شمالی دارند هزینه زندگی کردن در این شهر ها به نسبت سایر شهرهای کشور بالا می باشد که این هم مربوط به بحث توریستی و گردشگر بودن این شهر است و هزینه هم یکی از موارد مهم و ضروری است که بر شرایط زندگی در آمل تاثیرگذار است.

رونق گرفتن بازار خرید و فروش ملک و زمین و … سبب شده که انبوه سازان شهرهای بزرگی  چون تهران، اصفهان، مشهد و …. به این شهر آماده و فعالیت های خود را در این شهر استارت زده اند که این مورد هم بر افزایش قیمت  ویلا و آپارتمان و …. تاثیر گذار است. یکی دیگر از مواردی که این روزها  در شهرهای شمالی بخصوص شهر آمل بسیار مورد بحث است ورود مهاجران غیر بومی به این شهر است به گونه ای که در مقایسه با سایر شهرها آمل بیشترین  افراد غیر بومی را دارا می باشد که ممکن است برای اهالی این شهر تا حدودی ناخوشایند باشد. خرید  سوغات ( زیتون پرورده، سیر ترشی، ماهی، برنج، گلیم، فرش، انواع ترشی و مرباجات شیرینی های محلی و …)  هم بر اقتصاد این شهر  تاثیر مثبتی را دارد و زمینه را برای شغل های خانگی مهیا کرده است.

 بسیاری از افرادی که از بیماری افسردگی و بیماری های روحی رنج می برند سفر به شهر آمل و لذت بردن از طبیعت می تواند راهکار مناسبی برای روحیه دهی باشد و افرادی که بخاطر بیماری های تنفسی و .. زندگی در شهرهای بزرگ چون تهران برای آن ها سم است می توانند شهر آمل را برای زندگی انتخاب کنند زیرا هم شرایط آب و هوایی منحصر به فرد دارد و اینکه شهر بزرگی است و کلیه وسایل مورد نیاز در این شهر موجود می باشد. با خرید ملک در دوران بازنشستگی می توان  سرمایه گذاری پرسودی  را در برای خود استارت زد زیرا این شهر از موقعیت اجتماعی عالی برخوردار است و در آینده ای نزدیک به یکی از شهرهای بسیار مهم و توریستی با زیر ساخت های مناسب تبدیل می شود.

وبلاگ
ترندهای جدید چیست؟

پست های وبلاگ