حتما در شمال ویلا سند دار بخرید

در این مقاله قرار است در باب اهمیت خرید ویلا در شمال با سند یا بدون سند با شما عزیزان صحبت کنیم و بدانیم که باید این موضوع را به عنوان یکی از آیتم های کلیدی در حین خرید مد نظر قرار دهیم یا خیر ؟

امروزه به علت ساخت خانه های آپارتمانی در شهرهای صنعتی و افزایش دغدغه ‌ها و روزمرگی‌ های زندگی  بیشتر افراد تمایل دارند تا تعطیلات و یا آخر هفته های خود را در یک منطقه خوش آب و هوا بگذرانند، اگر شما هم جزء این دسته هستید و تمایل به خرید ویلا در شمال ایران را دارید مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می دهیم.

هنگامی که مبحث خرید ویلا در شمال مطرح باشد برای برخی از افراد این پرسش ایجاد می شود که آیا می توان خرید ویلا را به عنوان یک سرمایه گذاری تلقی نمود ؟

این را بدانید که اگر چنین هدفی را دارید می بایست چند نکته را در حین خرید لحاظ قرار دهید و مطمئنا یکی از اصلی ترین موارد سند دار بودن آن ویلا است اما در ادامه بیشتر در این خصوص صحبت خواهیم کرد.

ضرورت خرید ویلا سند دار  :

همانطور که اشاره شد یکی از دلایل اقدام به خرید ویلا در مناطق شمالی این است که خانواده ها بتوانند حداقل چند روز را با آرامش و به دور از شلوغی های شهرهای خود سپری کنند لذا این افراد به نوعی به دنبال آرامش و دوری از تشویش هستند، برای دستیابی به چنین هدفی می ‌بایست چند نکته را لحاظ قرار داد :

_ اولین فاکتور کلیدی نوع ویلا است، شما می‌ توانید بر اساس علایق و یا زمان هایی که قرار است در ویلای خود سپری کنید مناطق متنوعی از قبلی کوهستانی و یا ساحلی را انتخاب کنید.

_ شهرک و یا منطقه ‌ای که ویلای در آن قرار دارد دومین مسئله ‌ای است که می بایست نسبت به آن حساس باشید چرا که این آیتم می ‌تواند امنیت ویلا را تعیین کند، به علاوه زمان‌ هایی که خودتان در ویلا سکونت ندارید نیز می بایست خیالتان از بابت امنیت آن آسوده باشد ( در چنین حالاتی خرید ویلاهای شهرکی و یا واجد نگهبان می تواند گزینه مناسبی باشد)

_ نکته مهم بعدی که می تواند در امنیت ویلای شما تاثیر گذار باشد مبحث سند دار بودن آن است، مطمئنا خرید ویلا سند دار در شمال می تواند این آرامش خاطر را برای شما فراهم کند که از نظر مالکیت مشکلی برای مکان خریداری شده پیش نخواهد آمد. البته در حین خرید شما می توانید شرایط خود را با مشاورین بازگو کنید و مطمئنا آنها بهترین گزینه ها را به شما پیشنهاد خواهند داد اما در کل بهتر است از قبل به تمامی جوانب این امر واقف باشید.

نکات خرید ویلا سند دار در شمال :

_ حدود نیمی از ویلاهای در حال فروش در مناطق شمالی ایران در دسته ویلا سند دار جای داده می شوند و گاهی املاکی که به شکل اینترنتی و یا به واسطه کانال های تلگرامی به فروش می رسند تنها واجد سند های قولنامه ای و یا شورایی هستند البته در این شرایط نیز شما می توانید پس از خرید مکان مورد نظر پروسه های اداری و مراتب قانونی دریافت سند را طی کنید اما مطمئنا این پروسه نیز می تواند زمان ‌بر و یا خسته کننده باشد.

_ ویلا سند دار در مناطق ساحلی و جنگلی می تواند شامل یک سازه مستقل و یا به شکل شهرکی و همراه با سند تقسیم شده باشد.

_ اگر تمایل دارید تا ویلای خریداری شده شما در منطقه کوهستانی باشد می بایست به نقاط مثبت و محدودیت ‌های آن نیز واقف باشید، مطمئناً یکی از مزایای فوق العاده این چنین ویلاهایی چشم انداز منحصر به فرد آنهاست اما اغلب در فصول گرم و یا بهار کاربرد دارند و برای نیمه دوم سال رفت و آمد را برای شما سخت خواهند کرد و نکته دوم این است که اغلب زمین های کوهستانی فاقد مجوز ساخت و ساز هستند و سندهای آنها تنها واجد کاربری کشاورزی می باشند پس حتماً در حین انتخاب این ویلاها به نکات و ملزومات آن دقت فرمایید.

_ متاسفانه گاهی شاهد این موضوع هستیم که بعضی افراد کلاهبردار و سودجو به واسطه راه های غیرقانونی کاربری کشاورزی زمین را به مسکونی تغییر داده اند و اقدام به فروش آن زمین کرده اند و اغلب خریدار از این موضوع بی اطلاع است و دقیقاً اینجاست که خرید ویلا سند دار حائز اهمیت می شود.

اما برای آنکه اهمیت این موضوع برای شما شفاف شود بهتر است به شرح انواع سند بپردازیم تا بتوانید وجه تمایز آنها را متوجه شوید.

انواع سند در ویلا سند دار :

به علت مشاهده مسائل مختلف و تجربه زیاد در این خصوص می توانیم این موضوع را با قطعیت عنوان کنیم که آشنا نبودن با انواع سند ویلا می تواند موجب بروز گرفتاری و یا دشواری برای خریدار شود به منظور تفصیل این موضوع به شرح کلی و مختصر انواع سند خواهیم پرداخت.

به طور کلی سند ویلا و باغ به دو گروه کلیدی طبقه بندی می ‌شود : سند رسمی و سند عادی

این دو مورد از لحاظ قضایی و حقوقی واجد چند وجه تمایز هستند که در حین خرید آشنا بودن به این موارد جز آیتم های اجتناب ناپذیر محسوب می شود و ما نیز سعی داریم تا به شرح این موضوع بپردازیم.

در گام نخست برخی فروشندگان این طور بیان می کنند که کیس مورد نظر ویلا سند دار بوده و سند آن نیز رسمی است، اما منظور از سند رسمی چیست؟

در جواب این سوال این طور می ‌توان عنوان نمود که سند رسمی یک برگه قانونی بوده که در اسناد رسمی و دولتی درج شده باشد و بر اساس قوانین مدنی سندی که واجد این ویژگی نباشد در دسته سند های عادی جای خواهد گرفت.

احتمالاً با تبلیغات خرید و فروش ویلا شمال در سایت یا کانال های تلگرامی برخورد داشته اید و حتی ممکن است به علت شرایط خاص شان به منظور خرید آنها مشتاق شده باشید اما گاهی چنین ویلاهایی به علت ویژگی های غیر معمول شرایط را برای کاربر سخت می کنند چرا که زمین های بدون سند ممکن است شما را به چالش بکشند البته در معنای حقیقی فاقد سند نیستند بلکه سند آنها نامعتبر است و این حالت هم همانند یک زمین بی سند می تواند مشکلات خاص خود را به دنبال داشته باشد.

یکی از مواردی که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره شد مشاهده ویلاهایی با سند شورایی است، شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که این سند ها به چه شکل هستند و در کدام گروه از اسناد جای دارند ؟

آیا ویلا سند دار شورایی قابل اطمینان است ؟

همانطور که مستحضر هستید رقابت پایاپایی بین اسناد رسمی و عادی وجود دارد و سندهای شورایی در دسته اسناد عادی به شمار می روند یعنی در بین اسناد دولتی و رسمی جای ندارند.

بعد از آنکه که شما اقدام به خرید زمین، ویلا یا باغی با سند شورایی می کنید پس از ثبت در بنگاه های املاک به واسطه شورای شهر سند شما امضا و مهر خواهد شد پس می توان گفت که امنیت نسبتا قابل قبولی را شامل می شوند.

اما یکی از وجه های تمایز بین سندهای شورایی و رسمی این است که شکایت به اسناد رسمی وارد نیست مگر به شرط جعلی بودن آن

اما در باب اسناد شورایی رئیس شورای آن منطقه تصمیم گیرنده است، این اسناد عموماً در ویلا های روستایی و یا ویلاهایی که در مناطق دور افتاده ساخته می شوند دیده می شوند.

اما در نهایت به این سوال کلیدی میرسیم که آیا به راستی می توان با خیال آسوده ویلاهایی با سند شورایی را خریداری نمود؟ ویلا سند دار که سند آن از نوع شورایی باشد در واقع سندی منفک شده و مستقل را شامل می شود یعنی به عبارتی این زمین ها را نمی توان به عنوان زمینی فاقد سند برشمرد و فقط باید این موضوع را مد نظر قرار داد که در دسته سند های عادی طبقه بندی می شوند یعنی از لحاظ رسمیت چند درجه پایین تر از اسناد رسمی هستند.

در یک نتیجه گیری کلی به طور خلاصه این طور می توان اسناد را طبقه بندی کرد که در پایین ترین جایگاه قولنامه ها و یا همان مبایعه نامه ها قرار دارند، در جایگاه بالاتر سندهای شورایی و سپس معتبرترین اسناد  همان سندهای رسمی هستند.

اما باید این مزیت سند های شورایی را نیز عنوان نمود که در مبحث فروش این ویلاها شما مبرا از هزینه های اضافی مثل هزینه های جابجایی سند، عوارض جانبی، مالیات و … خواهید بود و همچنین انتقال چنین اسنادی آسان تر صورت می پذیرد و حتی با طی نمودن پروسه های قانونی قابل انتقال به سند رسمی هستند.

نتیجه گیری و نکته پایانی در خصوص خرید ویلا سند دار در شمال :

در این متن سعی بر آن شد تا در باب اهمیت ویلا سند دار و انواع سند صحبت کنیم تا شما عزیزان بتوانید با دیدی گسترده ‌تر به خرید آنها بپردازید، این نکته را همیشه مد نظر قرار دهید که شما می توانید با پیگیری و استعلام از وضعیت و نوع سند ویلا با خبر شوید، البته در این بین می توانید از مشاورین املاک معروف و معتبر نیز کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وبلاگ
ترندهای جدید چیست؟

پست های وبلاگ