همه چیز درباره ی خرید زمین برای سرمایه گذاری

خرید زمین برای سرمایه گذاری از دیرباز تا کنون، یکی از مهم ترین و مطلوب ترین روش های سرمایه گذاری به شمار می رود. این را بسیاری از افرادی که قصد و نیت سرمایه گذاری دارند، خوب می دانند. آن ها بر این باورند که در بازار مسکن ایران، قیمت زمین روز به روز بالاتر می رود و همین افزایش قیمت، سود بالایی را نصیب کسانی می کند که نسبت به خرید زمین برای سرمایه گذاری اقدام کرده اند. ما در این مقاله به چند و چون این اقدام و سرمایه گذاری خواهیم پرداخت و نکاتی را پیرامون خرید زمین برای سرمایه گذاری خواهیم گفت. نکاتی که می تواند برای کسانی که قصد این کار را دارند سودمند باشد.

آیا خرید زمین برای سرمایه گذاری راهی مطمئن و پر سود است؟

یکی از سوالات مهم برای بسیاری از افرادی که قصد خرید زمین و ملک در شمال را دارند، این سوال است. به ویژه کسانی که تازه کار هستند و قصد دارند به زودی در این مسیر قدم بگذارند. به شما پیشنهاد می کنیم که موارد زیر را بررسی کنید. با بررسی و واکاوی دقیق این موارد می توانید به پاسخ این سوال نزدیک تر شوید و راهی مطمئن را برگزینید.

 1. یکی از ویژگی های اقتصاد ایران که این روزها بیش از پیش خودنمایی می کند، تورم است. تجربه نشان داده است، هم راستا با افزایش و بالا رفتن تورم، قیمت مسکن و زمین نیز افزایش می یابد. از این رو در بسیاری از موارد می توان خرید زمین را یک سرمایه گذاری سودآور و مطمئن به حساب آورد. شکلی از سرمایه گذاری که امتحان خود را پس داده است.
 2. گروهی از افراد در امور اقتصادی، ریسک پذیر نیستند. به این معنا که نمی خواهند کاری را انجام دهند که احتمال خطر در آن وجود دارد یا سودآوری آن مبهم و نامعلوم است. خرید زمین از جمله سرمایه گذاری هایی به شمار می رود که احتمال خطر در آن بسیار کم است و در بیشتر موارد، خریدار سود می کند.
 3. یکی از پیش بینی هایی که کارشناسان اقتصاد بسیار بر آن تأکید داشته و دارند این است که در آینده ای نه چندان دور، زمین های خالی و کلنگی به منظور ساخت و ساز به شدت کاهش پیدا می کند. از این رو سرمایه گذاری برای زمین را می توان یک سرمایه گذاری بلند مدت مطلوب و سودآور دانست که نتایج درخشانش در آینده بیش از پیش آشکار خواهد شود.
میزان سودآوری خرید زمین
میزان سودآوری خرید زمین

مزیت ها و معایب خرید زمین برای سرمایه گذاری

در سطرهای بالا به مواردی اشاره کردیم که بیان گر کم خطر بودن، سودآوری بالا و آینده نگری به منظور خرید زمین برای سرمایه گذاری بود. اما بر خود لازم می دانیم که این موارد را به صورت جزئی تر نیز بررسی کنیم و نگاهی دقیق به خرید زمین برای سرمایه گذاری داشته باشیم. به همین منظور در این بخش نگاهی خواهیم داشت به مهم ترین مزیت ها و معایب این نوع سرمایه گذاری تا از این طریق، خریداران با آگاهی و اطمینان بیشتری تصمیم گیری نمایند.

مزیت های خرید زمین برای سرمایه گذاری

 1. می توان یکی از مهم ترین مزایای خرید زمین برای سرمایه گذاری را در امنیت این خرید دانست. در سال های اخیر بازار ارز، بورس و … نوسانات زیادی را تجربه کرده است و بسیاری از افراد که در این بخش ها سرمایه گذاری کرده بودند، متضرر شدند اما تجربه و بررسی بازار در این سال ها نشان داده است که بازار زمین و مسکن در مقایسه با بازارهای دیگر، امنیت بالاتر و ریسک بسیار کمتری دارد.
 2. یکی دیگر از مزیت های خرید زمین برای سرمایه گذاری، ثبات جریان نقدی می باشد. به این معنا که این نوع سرمایه گذاری در همان زمان کوتاه، جریان نقدی منظم و ثابتی دارد، اما برای سودآوری بالا و افزایش سرمایه ی چشمگیر، به زمان بیشتری نیاز است.
 3. بسیار مهم است که سرمایه گذاری در حوزه ای صورت بگیرد که آسیب های مالی آن در کمترین حد ممکن باشد. از این نظر یکی از بهترین سرمایه گذاری ها را می توان خرید زمین دانست. در این سرمایه گذاری احتمال از دست رفتن سرمایه بسیار اندک می باشد. به ویژه اگر از مشاوره ی افرادی آگاه به اصول، قواعد و قوانین حوزه ی زمین و ملک، استفاده نمایید.

معایب خرید زمین برای سرمایه گذاری

به طور کلی بسیاری از انتخاب های ما در هر کاری، آمیزه ای از مزایا و معایب است. با هر انتخاب، چیزهایی را به دست می آوریم و ممکن است چیزهایی را هم از دست بدهیم. اما نکته ی مهم این است که کیفیت آنچه را که به دست می آوریم با آنچه از دست می دهیم، مقایسه کنیم. این مقایسه می تواند به انتخاب هایی آگاهانه منجر گردد. با مقدماتی که گفته شد، خرید زمین برای سرمایه گذاری نیز خالی از معایب نمی باشد و ما در همین بخش به آنها اشاره خواهیم کرد. شما می توانید با مقایسه ی کیفیت مزایا و معایب، تصمیم گیری همه جانبه تر و منطقی تری داشته باشید.

 1. بهتر است به هنگام خرید زمین برای سرمایه گذاری به مواردی همچون نرخ تورم زمین در منطقه ی مورد نظر توجه کنید. میزان اطلاع و آگاهی شما از این مورد باعث می شود تا پیش بینی تقریبی داشته باشید و واقع بینانه با این خرید و اتفاقات بازار مسکن برخورد کنید. همچنین اطلاع از این موضوع سبب آگاهی شما از میزان تأثیرات تورم بر ارزش زمین نیز خواهد شد.
 2. یکی از مواردی که به هنگام خرید زمین برای سرمایه گذاری با آن رو به رو می شوید، هزینه های جانبی می باشد. هزینه های مربوط به مالیات، شهرداری، هزینه های آب و برق، نگهداری و تعمیرات و … این هزینه ها ممکن است برای بعضی از افراد در زمره ی معایب قرار بگیرد. اما توجه داشته باشید که این هزینه های جزئی در مقایسه با سود حاصل از خرید زمین برای سرمایه گذاری بسیار ناچیز می باشد.
مزیت خرید زمین برای سرمایه گذاری
مزیت خرید زمین برای سرمایه گذاری

میزان سود دهی خرید زمین برای سرمایه گذاری

در ابتدا به این نکته ی مهم اشاره کنیم که نمی توان به طور دقیق به میزان سود دهی خرید زمین برای سرمایه گذاری اشاره کرد. زیرا بیان دقیق میزان سود به عوامل متعددی بستگی دارد و از آنجا که شرایط بازار، نوسانات زیادی را تجربه می کند، بیان سود دقیق میسر نمی باشد.

بررسی و مطالعات کارشناسان اقتصادی و تجربه ی افراد مجرب و کارآزموده در این حوزه نشان داده است که به صورت تقریبی میزان خرید زمین برای سرمایه گذاری در محدوده ی زمانی 10 ساله، نزدیک به 1500 درصد می باشد. خوب است بدانید که اعدادی که به آن اشاره کردیم برای زمین های گوناگون اعم از درون شهری و ذخیره شهری متفاوت می باشد. همچنین بسیار مهم است که چه نوع زمینی را برای سرمایه گذاری خریداری کرده اید و به هنگام خرید زمین، چه معیارهایی را لحاظ نموده اید. چنان که پیش از این نیز اشاره کردیم، مشاوره با افراد آگاه و متخصص این حوزه اهمیت بالایی دارد. زیرا در صورت اشتباه به هنگام خرید زمین، ممکن است به هیچ سودی نرسید. اما اگر آگاهانه و با کمک نظرات کارشناسانه ی متخصصان در این راه قدم گذاشته باشید، در بدترین شرایط بازار نزدیک به 30 درصد و در شرایط خوب و ایده آل ممکن است تا 200 درصد سود داشته باشید.  

چند نکته ی مهم به هنگام خرید زمین برای سرمایه گذاری

چنان که پیش تر نیز اشاره کردیم، بهتر است آگاهانه در مسیر خرید زمین برای سرمایه گذاری گام بردارید. به ویژه آن دسته از افرادی که قصد دارند به تازگی وارد این بازار شوند، خوب است از مشورت افراد آگاه استفاده کنند و به چند نکته ی مهم توجه نمایند تا بتوانند سرمایه گذاری بهتر و پر سودتری را رقم بزنند. در ادامه به چند نکته ی مهم که لازم است به هنگام خرید زمین برای سرمایه گذاری مورد توجه قرار گیرد، اشاره می کنیم:

 1. بهتر است زمانی تصمیم به خرید زمین برای سرمایه گذاری بگیرید که بدانید موجودی مالی تان کافی است. آن دسته از افرادی که به تازگی در این راه قدم گذاشته اند، توجه داشته باشند که اگر با قرض و وام های سنگین و بدون در نظر گرفتن موجودی و میزان مبالغ پرداختی اقدام به خرید زمین نمایند، بسیار محتمل است که ضرر کنند. حتما مقدار بودجه ای را که دارید در نظر بگیرید و همچنین به میزان پول نقدی که دارید توجه کنید تا در مدیریت مالی دچار مشکل نشوید.
 2. اگر قصد دارید این مسیر را ادامه دهید و در ادامه سرمایه گذاری های بیشتری را تجربه نمایید، در آغاز راه بهتر است با قدم های کوچک شروع کنید. به منظور شروع خرید زمین برای سرمایه گذاری می توانید از زمین هایی با متراژ پایین شروع کنید.
 3. در قسمت معایب به یکی از مواردی اشاره کردیم که ممکن است برخی افراد را نسبت به خرید زمین برای سرمایه گذاری مردد کنند. این مورد، بخش هزینه های جانبی می باشد. اگر قصد شما برای این نوع سرمایه گذاری جدی می باشد، بهتر است برنامه ریزی دقیقی برای هزینه های جانبی انجام دهید تا بتوانید هزینه هایی مانند تعمیرات، نگهداری، عوارض، مالیات و … را مدیریت نمایید. برنامه ریزی و مدیریت دقیق سبب می شود تا در این مسیر درگیر کمبود بودجه نشوید. همچنین این مدیریت دقیق و آگاهانه، زمینه ی پیش بینی های احتمالی را هم فراهم خواهد کرد و باعث می شود در زمان و انرژی خود صرفه جویی کنید.
 4. یکی از نکات مهمی که به هنگام خرید زمین برای سرمایه گذاری باید مورد توجه قرار گیرد و به ویژه افراد تازه کار باید آن را مد نظر قرار دهند، اصالت سند می باشد. برای این منظور حتما کارت شناسایی فروشنده را هم بررسی نمایید تا از اصالت و اعتبار آن آگاه شوید.
 5. اگر زمینی را که قرار است خریداری نمایید، وراثتی می باشد، به قوانین مربوط به انحصار وراثت و گواهی و مدارک لازم توجه نمایید.
 6. یکی از بهترین زمان ها یا به اصطلاح زمان طلایی برای خرید زمین، روزهای آغازین رونق بازار مسکن می باشد.
 7. گاه پیش می آید که برخی از افراد خودشان اقدام به خرید و فروش زمین می کنند. توجه کنید که حتما برای این قبیل امور از مشاوران آگاه استفاده کنید و پس از پرداخت حق کمیسیون نیز حتما رسید را دریافت نمایید.
چند نکته مهم برای خرید زمین
چند نکته مهم برای خرید زمین

جای مناسب به منظور خرید زمین برای سرمایه گذاری

این مورد یکی از دغدغه های مهم خریداران زمین می باشد. این موضوع را می توان از زوایای گوناگونی مورد بررسی قرار داد. به این معنا که بین زمین های درون شهری و زمین های ذخیره شهری تفاوت هایی وجود دارد. ما در این جا به تفکیکِ نوع زمین به این موضوع خواهیم پرداخت.

جای مناسب برای خرید زمین درون شهری برای سرمایه گذاری

این نوع خریداری بیشتر به منظور ساخت و ساز صورت می گیرد. توجه داشته باشید که وقتی قصد شما سرمایه گذاری می باشد، باید به معیارهای متعددی مربوط به جا و مکان زمین توجه کنید. به عنوان مثال منطقه و محل زمین مورد نظر بر روی قیمت نوساز آن تأثیر می گذارد. همچنین زمین هایی که در محله و منطقه های با تراکم بالا می باشند، ارزش معامله ی پایینی دارند و خریدار به سود قابل توجهی نخواهد رسید. مهم ترین نکته ای که برای خرید زمین درون شهری برای سرمایه گذاری باید به آن توجه نمایید این است که به قیمت ملک های نوساز منطقه ی مورد نظر خود توجه نمایید. این کار باعث می شود پیش بینی و برآورد آگاهانه ای داشته باشید.

جای مناسب برای خرید زمین ذخیره شهری برای سرمایه گذاری

در ابتدا لازم است اشاره کنیم که منظور از زمین های ذخیره شهری، آن دسته از زمین هایی می باشند که در آینده و در جریان توسعه ی شهر به بخشی از شهر تبدیل می شوند. در بیشتر مواقع شهرداری ها این گونه زمین ها را به صورت مزایده به فروش می رسانند. به همین دلیل خرید این زمین ها نوعی سرمایه گذاری بلند مدت محسوب می شوند. افرادی که اقدام به خرید زمین های ذخیره شهری نموده اند، زمین را بدون هیچ گونه ساخت و سازی رها می کنند و قیمت زمین در یک محدوده ی زمانی بین 5 تا 10 ساله افزایش می یابد.

جمع بندی

با توجه به توضیحات بالا یکی از بهترین روش ها برای سرمایه گذاری در شرایط حال حاضر خرید و فروش زمین و ملک می باشد، البته شمال کشور از آنجایی که در آن ساخت و ساز ویلا زیاد می باشد گزینه خرید ویلا در شمال هم به عنوان سرمایه گذاری گزینه بدی نمی باشد، شما برای انتخاب زمین و ویلا مناسب جهت سرمایه گذاری نیاز به یک مشاور کار بلد که نسبت به منطقه آشنایی کامل دارد دارید پس حتما در مرحله اول در انتخاب مشاور کاربلد دقت کافی را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وبلاگ
ترندهای جدید چیست؟

پست های وبلاگ